Aragó > Historia > Historia d'Aragó

L'Edat Mitjana en la Corona d'Aragó. Part Segona: Les institucions. Historia d'Aragó.

Conclusió.


Si la història no és un conjunt de fets curiosos, sinó transcendentals, és a dir, d'ensenyament social, la d'un pais durant una edat no pot acabar sense que l'historiador assenyali la lliçó d'experiència que de l'estudi fet es deduïx.

L'Edat Mitjana, en general, és desconeguda; la manera d'escriure la història en el Renaixement, això és, en el període immediat i següent a ella a imitació dels clàssics, reduïda a batalles i biografies de reis i cabdills, va condemnar aquesta Edat Mitjana a un oblit que no mereix; però en ella no va haver ni grans batalles ni fets de relleu suficient per a ser del domini universal i això no va satisfer als historiadors. Per afegiment, en la Història d'Espanya van succeir aquests fets tan del grat dels professionals d'aquesta ciència en els temps immediatament següents als medievals i això va condemnar més i més l'Edat Mitjana a un ostracisme del com no ha sortit encara.

En aquesta edat veuen uns un moment de la humanitat bàrbar i cruel perquè comparen la divisió de classes i l'acumulació de drets sobre uns i de deures sobre uns altres; una època de costums durs per la duresa de les penes; una Edat pintoresca i romàntica per la vistosidad i exotismo de les aparences de la vida; els seus veritables caràcters d'universalitat, que era una restricció del concepte de pàtria i de nació i una ampliació del concepte humanitat i espiritualitat, que és el predomini dels sentiments i de les idees sobre els egoismes, són gairebé en absolut desconeguts.

I la falta d'aquests dos grans principis ha portat i amenaça portar sobre el món grans i formidables cataclismes.

Com ambdós principis tenen la seva arrel en la mateixa naturalesa humana, la seva absència de la vida és un atemptat a la pròpia vida i d'aquí que el món s'esforci per incorporar-los al seu ideari i fer-los efectius. Què representa aquesta entitat cridada Societat de Nacions sinó l'aspiració a constituir un poder universal, no fundat en la violència ni recolzat en les armes sinó en el espiritu, superior a tots els Estats? L'Edat Mitjana va resoldre el problema posant en el Papat, és a dir, en el representant de l'espiritualitat per excel·lència, aquest poder universal.

No hi ha problema humà d'avui que no es plantegés en l'Edat Mitjana que aquesta no resolgués; ja és un gran elogi d'aquella Edat dir d'ella que no va conèixer el proletariat ni els pobres, que no va conèixer la lluita de classes ni necessito lleis restrictives del pensament, ni exèrcits permanents que vetllessin per la seguretat interior ni exterior; però no és menys elogi seu veure com després d'un individualisme exagerat que va fer dir: un home un vot, un home un fusell, un home un contribuent (impostos directes), sorgeixin les associacions i els sindicats i les corporacions i tendències socials i noves idees sobre l'organització dels Estats molt conformes amb l'esperit de l'Edat Mitjana; i no per reflexió, és a dir, pel coneixement del que fué i pot tornar a ser, sinó per instint humanao, per mandat de la naturalesa de l'home.

Aquest és el defecte cabdal de totes les solucions modernes; el de ser instintives i no reflexives, el de fundar-se en egoismes i no en ideals; cada classe vol conservar el seu lloc i el seu rang sense cedir, perquè cadascuna té de la justícia concepte propi i no hi ha entitat alguna amb autoritat moral suficient per a declarar el just; falta l'espiritualitat que va vivificar els segles mitjos.

Si en general pot afirmar-se això de l'Edat Mitjana, què és d'afirmar quant a l'Edat Mitjana d'Aragó en relació amb la vida espanyola en els temps moderns? Quins elements espirituals va aportar la corona aragonesa a la unitat nacional?

Encara que el problema es planteja en el terreny de la història, la solució la dóna la geografia.

Espanya és una península i en tota península hi ha una part continental, l'istme, i una part insular, la resta de la mateixa; l'istme és el pont sobre el mar, pel qual es comuniquen amb la terra ferma. Aragó representava en la vida política nacional ja espanyola el nexe material i espiritual de la península amb Europa; la Història d'Aragó en tot temps i edat ho confirma. Zaragoza és fundació romana i no per Espanya sinó per França; la ciutat va néixer per a defensa d'un pont i el pont com a conseqüència d'una via que arribava a l'Ebre des de Bearn. Aragó en determinats moments desborda sobre l'altre costat dels Pirineus i aquesta serralada no és internacional sinó nacional: cúmplese al llarg dels segles la llei que diu que la història d'un país no es comprèn sinó mirant per sobre de les seves fronteres.

A l'herència de Fernando el catòlic s'atribuïx injustament les guerres que la casa d'Àustria va sostenir amb França en els segle XVI i XVII; però per ventura Carlos V va fer política espanyola? Per ventura no fué Flandes més que que el meridiodía de França, i la Itàlia septentrional més que la meridional causa d'aquelles guerres? D'aquestes va provenir la decadència aragonesa i de rebot o per concomitancias la de la nació.

La Corona d'Aragó representava l'expansió pel mediterrani; Fernando el Catòlic va deixar també preparada aquesta política expansiva, però gens van fer els quals li van succeir per assegurar el que ell va deixar i menys encara per augmentar-lo.

Espanya fué escombrada de Barbaria i aquesta fué una causa més de la nostra decadència, doncs ens va privar de la terra més nostra, de la qie per la geografia teníem el deure espanyolitzar.

Aquests dos elements va dur la Corona d'Aragó a la nacionalitat espanyola; la continentalidad i l'expansió mediterrània: els dos els va anul·lar la Casa d'Àustria, la política de la qual fué servir els interessos de l'Imperi, acordant-se del seu origen, i ficant a Espanya en guerres de dignitat oblidant la política de territorialitat, àdhuc veient-la practicar pels francesos contra ella.

El poble d'Aragó, com tot el d'Espanya, recorda l'Edat Mitjana com la seva edat d'or; del seu passat no recorda ni un nom, ni una data, ni un succés; sap només que la seva pàtria va sofrir dues invasions, una de moros i altra de francesos, i a l'època dels primers atribuïx quant representa riquesa i esforç superior al que avui es creu capaç; en aquells temps es van fer els seus pobles, les seves sèquies, els seus castells, fins a les seves esglésies. ALS segons atribuïxen la destrucció de tot el destruït. En aquests records resumeix el poble espanyol la seva història i és indubtable que amb ells dóna a entendre que l'època que havia moros a Espanya fué per a ell la de major prosperitat.

El viatger pot comprovar l'exactitud d'aquesta afirmació; excepte unes poques ciutats espanyoles on s'han acumulat la població i la riquesa, totes les altres viuen de records medievals: si són museus d'art, ho són d'art medieval.

I com el poble, si vivia dominat i en vassallatge i servitud, recorda el temps aquell com la seva edat d'or?

És que els moderns es paguen més de les paraules que dels fets i no tenen total idea de la llibertat política ni de la història medieval

És un fantasma sense realitat en els purs segles medievals això de la duresa de la condició servil o de vassallatge. Fins al segle XIV serfs i vassalls es mostren satisfets de la seva sort; pobles de realengo passen a ésser de senyoriu sense protestes; aquestes sorgeixen i cada vegada més airadas segons s'aproxima l'Edat Moderna; no vol dir això que no és l'esperit medieval sinó el modern el promotor d'aquestes revoltes? La condició dels serfs i dels vassalls no era més dura que la dels proletarios d'avui, ni tan dura; sobre els senyors pesaven deures espirituals dels quals ara molts amos es creuen rellevats; pesava també el deure egoista de conservar els seus conreadors perquè no existint l'atomització actual dels homes, sinó la societat en el seu grau màxim, no era fàcil trobar un home que substituís a l'anat o mort.

Fet digne de cridar l'atenció sobre aquest assumpte és que l'Edat Mitjana no va sofrir revolucions d'aquestes que trastornen la societat i la canvien i que l'evolució el resultat de la qual fué l'Edat Moderna va durar prop de tres segles; i a més no fué cruenta més que en el seu final, quan en el segle XVI van ensagnar Europa les guerres de camperols, que si van portar l'alliberament personal dels serfs, van portar també l'apropiació absoluta del sòl pel senyors.

Rompióse llavors el vincle que unia l'home a la terra, el nexe que feia a l'home ciutadà d'una pàtria, i es va proclamar de fet el principi individualista de la igualtat dels homes i de la lliure i individual concurrència, principi eminentment injust, perquè si tots estiguessin dotats d'iguals mitjos l'injust seria desconèixer aquesta igualtat, però no estant-lo, és inicuo llançar a la lluita homes armats de totes armes i homes inerts del tot. L'Edat Mitjana , amb la seva forta espítu social i les seves associacions va negar l'individualisme, va emparar al feble i va forçar al ric i poderós a conviure amb els febles i els pobres.

L'estudi de l'edat Mitja ha de passar les tres fases per que passen totes les idees que xoquen amb els costums i creences en voga: en la primera es condemnen per bàrbares i inaplicables; les seves propagadores són duts als suplicis o vilipendiados, càstig comú a quants s'avancen al seu temps; en la segona segueixen creient-se bàrbares i inaplicables, però les seves propagandistas no mereixedors ni de suplicis ni del vilipendio; en la tercera júzganse naturals, i bàrbar i brutal no haver-les acceptat abans; els condemnats per elles passen a ser màrtirs. En quin d'aquestes fases es troba aquest estudi? En europa, en la segona.

Cronologia dels reis privatius d'Aragó
Ramiro I ................ 1035-1063.
Sancho Ramírez .......... 1063-1094.
Pedro Sánchez ........... 1094-1104.
Alfonso el Batallador ... 1104-1134.
Ramiro II el Monjo ...... 1134-1137.

Comtes privatius de Barcelona
Vifredo el Velloso ..... 873-898.
Borrell ................ 898-950.
Borrell II ............. 992-1018.
Berenguer Ramón I ...... 1018-1035.
Ramón Berenguer I ...... 1035-1076.
Berenguer Ramón II ..... 1076-1082.
Ramón Berenguer II ..... 1076-1082.
Ramón Berenguer II (sol)1096.
Ramón Berenguer III .... 1096-1131.
Ramón Berenguer IV ..... 1131.

Reyes de la Corona d'Aragó
Ramón Berenguer IV ........ 1137-1162.
Alfonso II ................ 1162-1196.
Pedro II .................. 1196-1213.
Jaime I ................... 1213-1276.
Pedro III ................. 1276-1285.
Alfonso III ............... 1285-1291.
Jaime II .................. 1291-1327.
Alfonso IV ................ 1327-1334.
Pedro IV .................. 1334-1387.
Juan I .................... 1387-1396.
Martín .................... 1396-1410.
Fernando I ................ 1412-1416.
Alfonso V ................. 1416-1458.
Juan II ................... 1458-1479.
Fernando II el Catòlic ... 1479-1516.

Extraido de: L'Edat Mitjana en la Corona d'Aragó d'Andrés Giménez Soler
Editorial Labor, S. a., Madrid. 1930

Indice

El país La població

PART PRIMERA

Límits de l'Edat Mitjana.
Antecedents de la invasió musulmana.
Ruïna de la monarquia goda. Batalla del Guadalete.
Les causes de la ruïna del Regne godo.
Els costums.
L'estat social.
L'exèrcit.
La decadència de les ciutats.

La conquesta musulmana i el seu caràcter
Les expedicions musulmanes a la Gàl·lia gòtica
Les terres de la Corona d'Aragó sota el poder musulmà
La pretesa influència musulmana
La Reconquesta

Les seves origenes

Constitució dels nuclis cristians del Pirineus. La seva història fins a la seva independència.
Comtat d'Aragó

Ribargorça
Urgel, Cerdaña, Marca hispànica

Procés de la Reconquesta
Navarra i Sobrarbe

Alfonso I el Batallador
Casament d'Alfonso el Batallador amb donya Urraca de Castella
Els comtes de Barcelona anteriors a Ramón Berenguer IV
Les conquestes d'Alfonso el Batallador
La Campana d'Osca

Ramón Berenguer IV i les seves dues immediats successors
Regnat de do Jaime I el Conquistador
L'home
Els primers anys del regnat
Adquisicions territorials a costa dels moros
El Tractat de Almizra
La croada a Terra Santa
El tractat de Corbeil
La política peninsular i interior
L'expansió marítima aragonesa

El segle XIV
Regnat de Jaime II
L'home
Espanya segons Jaime II
La Reconquesta, idea nacional de Jaime II
L'empresa de Tarifa
Ruptura entre Jaime II i Sancho IV de Castella
La qüestió de Múrcia
Relacions amb El Marroc
Novament la Reconquesta. Negociacions que van precedir al lloc d'Almería.
El lloc de Almeria.
Política peninsular de Jaime II.
Incorporació de Còrsega i Sardenya a la Corona d'Aragó.
Extinció de l'Ordre del Tremp.
Expedició dels almogàvers a Orient.

Els quatre reis successors de Jaime II en el segle XIV.
La Reconquesta.
Reintegració de les Balears a la Corona d'Aragó.
El problema de Sardenya.

La política peninsular d'Aragó en els quatre regnats del segle XIV.
Causes de la guerra entre Aragó i Castella.
Guerra entre Castella I Aragó.

El segle XV.

Compromís de Casp.
Política peninsular d'Aragó.
Qüestions interiors d'Aragó, Catalunya i el principe de Viana.
Expansió aragonesa pel Mediterraneo.

Relacions d'Aragó amb França en el segle XV.
El cisma d'Occident.
Retrat de Benedicto XIII.
El problema de la frontera catalana.

Regnat de Fernando el Catòlic. Fi de l'Edat Mitjana.
L'home.
La unitat nacional. Els pretendents d'Isabel la Catòlica.
Com fué la unió dels regnes.
La fi de la Reconquesta. Conquesta de Granada.

Descobriment d'Amèrica.
Política mediterrània de Fernando el Catòlic.
Conquesta de Nàpols.
Conquita de Berbería.

Política internacional de Fernando el Catòlic.
Política d'unitat Peninsular.

PART SEGONA

Les Institucions

L'Estat medieval.
Caràcter social de l'Edat Mitjana.
Orígens de l'Edat Mitjana.
El Rei i la reialesa a Aragó durant l'Edat Mitjana.
Lugarteniente i governador.
Els nobles.
Origen i evolució dels señorios.
Municipis.
Evolució dels municipis.
El capitalisme, causa de la decadència municipal
Organització interna dels municipis
Jueus i moros
Els vassalls i homes de condició.
La servitud de la gleba : remensas.
Administració de justícia.
La curia real i el Justícia d'Aragó.
Jurisdición de jueus i moros.
Estat de l'Administració de justícia i responsabilitat judicial.
Les Corts.
Les Diputacions.
La concepció medieval de l'Estat.
La Legislació.

La vida material.
Divisió del territori.
Juntes i veguerías.
Defensa del territori.
Els domicilis.
Explotació del territori.
Comunicacions.
Indústria i comerç.
Les monedes.

La vida espiritual
La Religió
Organització eclesiàstica
Monestirs i ordres religioses
La Beneficiencia
La vida intel·lectual
Les Llengües parlades en la Corona d'Aragó
L'ensenyament
La Vida Artística
Arquitectura religiosa
La pintura, l'escultura i la rajola

Conclusió
Bibliografia
Indice alfabètic

Il·lustracions

Mapa I: Mapa físic de la regió íbero-mediterranea (101 Kb)
Mapa II: Conquestes de la Corona d'Aragó (447 Kb)
Mapa III: El mediodia de França en temps de Pedro II (119 Kb)
Mapa IV: Expansió catalano-aragonesa pel Mediterraneo (107 Kb)

Altres conceptes sobre Història d'Aragó

Moneda de Juan (Ioanes) II



Conceptes en ordre alfabétic sobre Aragó

Una col lecció de imatges guardades del temps amb mostres de vestits tradicionals.
Les fotografias actuals et mostraran un Aragó actiu.
de molt interés és també la heráldica municipal i institucional.

Tens una invitació a recórrer la Província de Saragossa.

Pots personalitzar el teu ordinador amb imatges de fons, sons i animacions.

Observa fotografies de paisatges.



Conceptes | Edat Antiga | Edat Mitjana | Moderna | Contemporanea | Historia d'Aragó
Corona d'Aragó | Militia Caesaragustana | Arabes i musulmans | Naixement | Reyes d'Aragó | Monarquia
Mudéjar | Islam | Arxiu històric Huesca | Museu Provincial Huesca | Museu Provincial Saragossa
Huesca | Teruel | Zaragoza | Aragó | Comarques | Indice Alfabétic | Mapes



Historia d'Aragó. Aragon es así. L'Edat Mitjana en la Corona d'Aragó. Part Segona: Les institucions., Huesca, Teruel Zaragoza. Aragó, Osca, Terol, Saragosa, Catala, Naturalesa maps, Asociacio Cultural Aragon Interactivo Multimedia.

Copyright 1996-2023 © All Rights Reserved Francisco Javier Mendívil Navarro, Aragó (Espanya)

Si vols modificar dades o ampliar la informació subministrada escriu-nos

Avís Legal. Aquesta activitat de la l'Associació Aragó Interactiu i Multimedia
És una activitat cultural.
L'aigua esperança i futur

Para saber cómo utiliza Google la información de sitios web o aplicaciones de este sitio puedes visitar: Política Cookies.